Program Operacyjny Inteligentny Rozwój
Działanie 1.1 „Projekty B+R przedsiębiorstw”, Poddziałanie 1.1.1 „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa”
Ścieżka tematyczna- AGROTECH
Cel konkursu: Rozwój nowych technologii w sektorze rolnym.
Konkurs przeznaczony wyłącznie na projekty z regionów słabiej rozwiniętych.
Termin naboru wniosków:
- Konkurs zakończony
- badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo
- eksperymentalne prace rozwojowe.
- przedsiębiorstwa – realizujące projekt samodzielnie albo
- przedsiębiorstwa – wchodzące w skład konsorcjum maksymalnie trzech przedsiębiorstw, albo
- przedsiębiorstwa i jednostki naukowe – wchodzące w skład konsorcjum, przy czym:
- w skład konsorcjum wchodzi co najmniej jedno przedsiębiorstwo oraz co najmniej jedna jednostka naukowa,
- liderem konsorcjum może być wyłącznie przedsiębiorstwo,
- udział kosztów kwalifikowalnych przedsiębiorstwa lub przedsiębiorstw w całkowitych kosztach kwalifikowalnych projektu wynosi minimum 50%,
- w skład konsorcjum mogą wchodzić maksymalnie trzy podmioty.
- 100 mln PLN
- 1 mln PLN - w przypadku projektu realizowanego samodzielnie przez MŚP;
- 2 mln PLN - w przypadku pozostałych projektów.
- 50 mln EUR.
Maksymalny poziom dofinansowania:
- Dofinansowanie na realizację badań przemysłowych:
- mikro- i małe przedsiębiorstwa - 80%
- średnie przedsiębiorstwa - 75%
- duże przedsiębiorstwa - 65%
- jednostki naukowe - 100%
- Dofinansowanie na realizację prac rozwojowych:
- mikro- i małe przedsiębiorstwa - 60%
- średnie przedsiębiorstwa - 50%
- duże przedsiębiorstwa - 40%
- jednostki naukowe - 100%
IP może zwiększyć intensywność pomocy publicznej na badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe (premia), gdy przedsiębiorstwa realizują projekt w ramach tzw. skutecznej współpracy albo szeroko rozpowszechniają wyniki projektu.
Maksymalna wartość dofinansowania dla przedsiębiorstwa na jeden projekt nie może przekroczyć:
- 20 mln euro - jeżeli projekt obejmuje głównie badania przemysłowe,
- 15 mln euro - jeżeli projekt obejmuje głównie eksperymentalne prace rozwojowe,
- 200 000 euro (a dla przedsiębiorstwa, które prowadzi działalność zarobkową w zakresie transportu drogowego towarów – 100 000 euro) - na prace przedwdrożeniowe w zakresie pomocy de minimis,
- 2 mln euro - na prace przedwdrożeniowe w zakresie usług doradczych dla MŚP.
Wysokość kosztów kwalifikowalnych przeznaczonych na realizację prac przedwdrożeniowych nie może przekroczyć 20% całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu.
Dodatkowe informacje:
- Poziom dofinansowania dla jednostek naukowych na realizację badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych wynosi do 100% kosztów kwalifikowalnych, gdy jednostki realizują projekt w ramach swojej działalności niegospodarczej. Jednostki naukowe nie mogą ubiegać się o dofinansowanie prac przedwdrożeniowych.
- Dofinansowanie udzielone przedsiębiorstwu na badania przemysłowe lub eksperymentalne prace rozwojowe stanowi pomoc publiczną.
- Dofinansowanie udzielone przedsiębiorstwu na prace przedwdrożeniowe stanowi:
- pomoc de minimis na wsparcie komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych oraz innych form ich transferu do gospodarki lub
- pomoc publiczną dla MŚP na pokrycie kosztów usług doradczych.
- Pomoc publiczna udzielana przez NCBR może być łączona z inną pomocą publiczną i pomocą de minimis.
- MŚP jako wnioskodawca może w ramach prac przedwdrożeniowych ponosić koszty kwalifikowalne podwykonawstwa w jeden sposób: albo w ramach pomocy de minimis, albo w ramach usług doradczych dla MŚP.
- Gdy projekt jest realizowany w ramach konsorcjum, wnioskodawca podaje miejsce realizacji projektu osobno dla każdego konsorcjanta. Żadne z tych miejsc nie może znajdować się w województwie mazowieckim.
- Wnioskodawca może złożyć w konkursie tylko jeden wniosek dla danego projektu. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której wnioskodawca wycofa wniosek i złoży go ponownie w konkursie.
- Gdy projekt jest realizowany w ramach konsorcjum, wnioskodawcą jest lider konsorcjum oraz wszyscy konsorcjanci. Lider konsorcjum działa na rzecz swoją i w imieniu własnym oraz na rzecz i w imieniu konsorcjantów na podstawie upoważnienia lub pełnomocnictwa.
- Kiedy projekt jest realizowany w ramach konsorcjum, każdy konsorcjant uczestniczy w realizacji badań przemysłowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych.
- Jeśli projekt jest realizowany w ramach konsorcjum, konsorcjantom przysługują prawa majątkowe do wyników badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych, które są rezultatem projektu. Prawa te przysługują im w proporcji, która odpowiada ich faktycznemu udziałowi w całkowitej kwocie kosztów kwalifikowalnych tych badań lub prac. Umowy zawarte z podwykonawcami nie mogą naruszać tej reguły.
- Gdy projekt jest realizowany w ramach konsorcjum, konsorcjanci nie mogą zlecać sobie nawzajem realizacji prac w projekcie na zasadzie podwykonawstwa.
- Projekt dofinansowany w konkursie musi:
- dotyczyć co najmniej jednego z tematów wymienionych w Zakresie tematycznym konkursu,
- wpisywać się w co najmniej jedną Krajową Inteligentną Specjalizację (KIS).
- Projekt może być realizowany do 31 grudnia 2023 r.
- IP może dofinansować projekt, jeśli wnioskodawca zobowiąże się, że w terminie trzech lat od zakończenia jego realizacji wdroży wyniki badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych albo eksperymentalnych prac rozwojowych (jeśli projekt przewiduje tylko te drugie).
-
Wdrożenie wyników badań przemysłowych i prac rozwojowych rozumiemy jako:
- wprowadzenie wyników do własnej działalności gospodarczej wnioskodawcy (w konsorcjum – min. 1 konsorcjanta będącego przedsiębiorstwem) poprzez rozpoczęcie produkcji lub świadczenia usług na bazie uzyskanych wyników, lub wprowadzenie innowacji procesowej;
- udzielenie licencji (na zasadach rynkowych) na korzystanie z przysługujących wnioskodawcy praw do wyników w działalności gospodarczej prowadzonej przez inne przedsiębiorstwa (a w przypadku projektów realizowanych przez konsorcjum – przedsiębiorstwo spoza konsorcjum);
- sprzedaż (na zasadach rynkowych) praw do wyników w celu wprowadzenia ich do działalności gospodarczej innego przedsiębiorstwa (a w przypadku projektów realizowanych przez konsorcjum – przedsiębiorstwa spoza konsorcjum), z zastrzeżeniem, że za wdrożenie wyników nie uznaje się zbycia wyników w celu ich dalszej odsprzedaży.
Jeśli wdrożenie przyjmie postać:
- sprzedaży praw do wyników projektu w celu ich wdrożenia do działalności gospodarczej innego przedsiębiorstwa albo
- udzielenia licencji na korzystanie z ww. praw,
wnioskodawca (konsorcjanci) zapewni, że nabywca praw do wyników/licencjobiorca wykorzysta wyniki we własnej działalności gospodarczej, tj. w szczególności rozpocznie produkcję innowacyjnych produktów/ świadczenie usług/zastosuje nową technologię w prowadzonej działalności.
- Wnioskodawca nie może łączyć badań przemysłowych, eksperymentalnych prac rozwojowych ani prac przedwdrożeniowych w ramach tego samego etapu, czyli wydzielonego fragmentu prac w projekcie. Badania przemysłowe muszą się zakończyć przed zakończeniem prac rozwojowych. Prace rozwojowe muszą się zakończyć przed zakończeniem prac przedwdrożeniowych.
- Kierownik prac B+R, kierownik zarządzający projektem oraz osoby wykonujące w zastępstwie ich obowiązki nie mogą być jednocześnie wykonawcami jakichkolwiek prac po stronie podwykonawcy, w tym nie mogą pozostawać w stosunku służbowym lub innej formie współpracy z podwykonawcą. Dotyczy to stosunku pracy, stosunków cywilnoprawnych lub innych form współpracy.
- Pozostała kadra B+R oraz kadra zarządzająca projektem nie może jednocześnie wykonywać tych samych prac w projekcie po stronie wnioskodawcy oraz podwykonawcy.
- Wnioskodawca może w projekcie powierzyć realizację części prac B+R podwykonawcy. Wartość prac realizowanych na zasadzie podwykonawstwa nie może przekroczyć:
- 60% kosztów kwalifikowalnych badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych ponoszonych w projekcie przez przedsiębiorstwo, które samodzielnie realizuje projekt;
- 50% kosztów kwalifikowalnych badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych ponoszonych w projekcie przez dane przedsiębiorstwo, gdy projekt jest realizowany w ramach konsorcjum;
- 10% kosztów kwalifikowalnych badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych ponoszonych w projekcie przez jednostkę naukową;
- 70% kosztów kwalifikowalnych prac przedwdrożeniowych w ramach pomocy de minimis ponoszonych przez dane przedsiębiorstwo.
- Koszty pośrednie projektu są rozliczane ryczałtem. Przyjmuje się ujednoliconą stawkę ryczałtu dla całego projektu w wysokości 25% sumy kosztów bezpośrednich (nieuwzględniających podwykonawstwa).
- Wnioskodawca może zacząć ponosić koszty kwalifikowalne projektu najwcześniej w dniu następującym po dniu złożenia wniosku. Gdy wnioskodawca zacznie realizować projekt przed tym dniem, wszystkie wydatki w ramach projektu stają się niekwalifikowalne.
- Wnioskodawca musi realizować projekt (w tym kupować towary i usługi) zgodnie z warunkami określonymi w umowie o dofinansowanie projektu.
- Wnioskodawca nie ma obowiązku monitorować dochodu, gdy realizuje projekt samodzielnie lub jako konsorcjum złożone wyłącznie z przedsiębiorstw.
- W przypadku projektu realizowanego w ramach konsorcjum, w którym jest jednostka naukowa, konieczne jest monitorowanie dochodu, gdy całkowity koszt kwalifikowalny projektu przekracza 1 mln EUR.
-
Z dofinansowania badań przemysłowych, prac rozwojowych, prac przedwdrożeniowych mogą skorzystać zarówno przedsiębiorstwa, jak i jednostki naukowe wchodzące w skład konsorcjów.
-
Z finansowania prac przedwdrożeniowych mogą skorzystać wyłącznie przedsiębiorcy.
-
Suma kosztów kwalifikowalnych prac przedwdrożeniowych nie może przekroczyć 20% kosztów kwalifikowalnych projektu. Koszty te mogą być finansowane w ramach pomocy de minimis oraz pomocy publicznej na usługi doradcze dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.
-
Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą wybrać, czy koszty ich prac przedwdrożeniowych będą objęte pomocą de minimis czy pomocą publiczną na usługi doradcze dla MŚP. Duże przedsiębiorstwa mogą skorzystać wyłącznie z pomocy de minimis.
1. Koszty wynagrodzeń pracowników związane z prowadzeniem badań przemysłowych, prac rozwojowych.
Koszty wynagrodzeń kadry naukowo-badawczej projektu: pracowników badawczych, pracowników technicznych, pozostałych pracowników pomocniczych. Pracownicy rozliczani jako kadra naukowo-badawcza nie mogą mieć w zakresie obowiązków zadań, które dotyczą funkcji zarządczych, nadzorczych i koordynujących.
2. Koszty wynagrodzeń pracowników związane z pracami przedwdrożeniowymi (pomoc de minimis).
Koszty te finansowane są w części, w jakiej wynagrodzenia bezpośrednio wiążą się z realizacją prac przedwdrożeniowych projektu.
Wydatki związane z zaangażowaniem pracownika w prowadzenie badań przemysłowych, prac rozwojowych lub prac przedwdrożeniowych są kwalifikowalne, jeśli jego zaangażowanie zawodowe w projekty finansowane z funduszy strukturalnych oraz z innych źródeł, nie przekracza 276 godzin miesięcznie. Ta zasada dotyczy wyłącznie umów o pracę. Ten warunek obowiązuje w całym okresie, w którym kwalifikuje się wynagrodzenie pracownika w projekcie.
Wydatki na wynagrodzenie kwalifikowane są pod warunkiem, że ich wysokość odpowiada stawkom faktycznie stosowanym w ramach projektu. Ta zasada dotyczy również pozostałych składników wynagrodzenia personelu, w tym nagród i premii.
Koszt kwalifikowalny stanowią składniki płacowe i pozapłacowe wynagrodzenia pracowników.
1. Koszty podwykonawstwa związane z badaniami przemysłowymi i pracami rozwojowymi.
Są to koszty:
-
części merytorycznych prac projektu, które są zlecone stronie trzeciej, aby wykonać badania przemysłowe lub prace rozwojowe;
-
zasobów udostępnionych przez strony trzecie, np. koszt wynajmu laboratorium wraz z aparaturą badawczą, outsourcing kadrowy.
2. Koszty podwykonawstwa związane z pracami przedwdrożeniowymi.
Są to koszty usług doradczych lub równoważnych (np. testy, badanie rynku), które zostały zlecone, aby wykonać prace przedwdrożeniowe w projekcie.
Kwalifikowalne są koszty usług doradczych lub równoważnych, które:
-
są świadczone przez konsultantów zewnętrznych,
-
nie mają charakteru ciągłego ani okresowego,
-
nie są związane ze zwykłymi kosztami operacyjnymi, jak usługi doradztwa podatkowego, usługi prawnicze lub reklama.
Łączna kwota wydatków kwalifikowalnych w kategorii podwykonawstwo nie może przekroczyć 70% kosztów kwalifikowalnych, które ponosi się w projekcie na prace przedwdrożeniowe finansowane w ramach pomocy de minimis jako konsorcjant przedsiębiorca.
Koszty kwalifikowalne w kategorii podwykonawstwo w fazie prac przedwdrożeniowych można rozliczyć na dwa sposoby:
-
w ramach pomocy de minimis, albo
-
w ramach pomocy publicznej na usługi doradcze dla MŚP – w tym przypadku można ponieść jedynie koszty z kategorii podwykonawstwo.
Pozostałe koszty bezpośrednie związane z badaniami przemysłowymi, pracami rozwojowymi
1. Koszty aparatury naukowo-badawczej i wartości niematerialnych i prawnych.
W ramach tej kategorii finansowane są odpisy amortyzacyjne lub koszty odpłatnego korzystania z:
-
aparatury naukowo-badawczej i innych urządzeń, które wykorzystywane są, aby prowadzić badania przemysłowe, prace rozwojowe;
-
wartości niematerialnych i prawnych nabytych od osób trzecich na warunkach rynkowych – w formie patentów (zakupionych lub użytkowanych na podstawie licencji), licencji, know-how, nieopatentowanej wiedzy technicznej, ekspertyz, analiz, raportów badawczych itp., które wykorzystywane są, aby prowadzić badania przemysłowe i prace rozwojowe; finansowane są w zakresie i przez okres, w jakim korzysta się z nich w realizowanym projekcie.
Amortyzacja
Odpisy amortyzacyjne z tytułu spadku wartości stanowią koszt kwalifikowalny, jeżeli spełni się łącznie następujące warunki:
-
aparatura w momencie zakupu jest środkiem trwałym,
-
aparatura lub WNiP są:
- niezbędne do prawidłowej realizacji badań przemysłowych, prac rozwojowych projektu i
- bezpośrednio wykorzystywane w projekcie;
-
aparatura i inne urządzenia do badań przemysłowych, prac rozwojowych projektu są ewidencjonowane w rejestrze środków trwałych podmiotów, które je kupują;
-
odpisy amortyzacyjne obliczy się na podstawie przepisów o rachunkowości oraz zgodnie ze swoją polityką rachunkowości;
-
kwalifikowalna wartość odpisów amortyzacyjnych dotyczy wyłącznie okresu, w którym faktycznie wykorzystuje się aparaturę lub WNiP do realizacji badań przemysłowych, prac rozwojowych projektu;
-
gdy aparaturę lub WNiP wykorzystuje się także w innych celach niż realizacja projektu, kwalifikowalna jest tylko ta część odpisu amortyzacyjnego, która odpowiada proporcji wykorzystania aktywów przy realizacji badań przemysłowych, prac rozwojowych projektu;
-
zakup aparatury lub WNiP nie był współfinansowany ze środków dotacji krajowej lub środków unijnych;
-
zakupu aparatury lub WNiP nie został rozliczony jako koszt kwalifikowalny projektu;
-
odpisy amortyzacyjne dotyczą aparatury lub WNiP, które zakupione zostały w sposób racjonalny i efektywny – po cenach, które nie zostały zawyżone w stosunku do cen i stawek rynkowych.
Odpłatne korzystanie z aparatury lub WNiP
Koszty odpłatnego korzystania z aparatury (leasing, wynajem) lub wartości niematerialnych i prawnych (opłaty licencyjne) stanowią koszty kwalifikowalne w zakresie niezbędnym i przez okres niezbędny do realizacji badań przemysłowych, prac rozwojowych projektu.
Wydatki związane z leasingiem:
-
finansowym lub operacyjnym,
-
zwrotnym finansowym i zwrotnym operacyjnym, pod warunkiem że zakupu zbywanego przedmiotu nie dofinansowano ze środków unijnych lub dotacji z krajowych środków publicznych.
Kosztem kwalifikowalnym są:
-
w leasingu finansowym lub operacyjnym – część raty leasingowej na spłatę kapitału przedmiotu umowy leasingu (bez części odsetkowej i innych opłat),
-
w leasingu finansowym, w którym okres amortyzacji jest dłuższy niż okres trwania umowy leasingowej – odpisy amortyzacyjne przypadające na okres, w którym faktycznie korzystano z danego dobra do realizacji badań przemysłowych, prac rozwojowych projektu.
Maksymalna kwota wydatków kwalifikowalnych związanych z leasingiem nie może przekroczyć rynkowej wartości przedmiotu leasingu.
2. Koszty budynków i gruntów
Koszty budynków lub gruntów, które w całości lub części wykorzystywane są bezpośrednio na potrzeby prowadzonych badań przemysłowych, prac rozwojowych. Są to laboratoria lub inne pomieszczenia wykorzystywane do badań oraz użytkowane na potrzeby aparatury, sprzętu, materiałów i pracowników projektu, rozliczanych w kosztach bezpośrednich.
Koszty budynków i gruntów są kwalifikowalne w zakresie i przez okres niezbędny do realizacji badań przemysłowych, prac rozwojowych projektu.
Kwalifikowalne są takie koszty, jak:
-
dzierżawa gruntów – tylko raty dzierżawne bez części odsetkowej;
-
wieczyste użytkowanie gruntów – tylko opłaty za użytkowanie wieczyste (bez odsetek);
-
amortyzacja budynków – gdy wykorzystuje się je także w innych celach niż realizacja projektu – tylko ta część odpisu amortyzacyjnego, która odpowiada proporcji wykorzystania budynków w celu realizacji badań przemysłowych, prac rozwojowych w ramach projektu.
Kwalifikowalne koszty budynków i gruntów łącznie nie mogą przekroczyć 10% całkowitych kosztów kwalifikowalnych całego projektu.
Podatek od nieruchomości nie stanowi kosztów bezpośrednich projektu.
3. Inne koszty operacyjne
Pozostałe koszty operacyjne, czyli m.in. te koszty materiałów, środków eksploatacyjnych i podobnych produktów, które ponosi się bezpośrednio w związku z realizacją badań przemysłowych, prac rozwojowych projektu.
Kwalifikowalne są m.in. koszty:
-
materiałów niezbędnych do realizacji badań przemysłowych, prac rozwojowych np. koszty surowców, półproduktów, odczynników;
-
sprzętu laboratoryjnego wykorzystywanego do badań przemysłowych, prac rozwojowych – koszty zakupów, które nie są środkiem trwałym zgodnie z ustawą o rachunkowości oraz z polityką rachunkowości;
-
utrzymania linii technologicznych, instalacji doświadczalnych itp. w okresie i w proporcji, w jakiej wykorzystuje się je do badań przemysłowych, prac rozwojowych projektu;
-
eksploatacji aparatury naukowo-badawczej;
-
wynajmu powierzchni laboratoryjnej, wykorzystywanej do badań przemysłowych, prac rozwojowych projektu.
Koszt wynajmu laboratorium wraz z aparaturą badawczą rozlicza się w ramach kategorii podwykonawstwo – jako koszty zasobów udostępnionych przez strony trzecie. Koszt wynajmu powierzchni innej niż laboratoryjna pokrywana jest z ryczałtu kosztów pośrednich.
-
pomocniczych usług obcych, które są niezbędne do realizacji projektu, ale nie wpisują się w definicję kategorii podwykonawstwo lub koszty pośrednie;
-
elementów służących do budowy prototypu i na stałe zainstalowanych w prototypie, instalacji pilotażowej lub demonstracyjnej;
-
opłat związanych z dopuszczeniem do badań;
-
usług transportowych niezbędnych do prawidłowej realizacji prac badawczych;
-
promocji projektu (publikacji, strony internetowej itp.) do 1% kosztów kwalifikowalnych całego projektu;
-
audytu zewnętrznego, jeżeli rozpoczął się on po zrealizowaniu 50% całości planowych wydatków związanych z projektem, ale przed zrealizowaniem 80% całości planowanych wydatków związanych z realizacją projektu.
Pozostałe koszty bezpośrednie związane z pracami przedwdrożeniowymi finansowanymi z pomocy de minimis
1. Koszty narzędzi i sprzętu
W ramach tej kategorii finansowane są odpisy amortyzacyjne lub koszty odpłatnego korzystania z narzędzi, sprzętu i innych urządzeń wykorzystywanych do prac przedwdrożeniowych.
Odpisy amortyzacyjne i koszty odpłatnego korzystania z narzędzi, sprzętu i innych urządzeń są kwalifikowalne w zakresie niezbędnym i przez okres niezbędny do realizacji prac przedwdrożeniowych.
Amortyzacja
Odpisy amortyzacyjne z tytułu spadku wartości stanowią koszt kwalifikowalny, jeżeli spełni się łącznie następujące warunki:
-
narzędzia i sprzęt w momencie zakupu są środkiem trwałym;
-
narzędzia i sprzęt są niezbędne do prawidłowej realizacji prac przedwdrożeniowych projektu i są bezpośrednio wykorzystywane w związku z projektem;
-
narzędzia i sprzęt używane w pracach przedwdrożeniowych są ewidencjonowane w rejestrze środków trwałych podmiotów, które je kupują;
-
odpisy amortyzacyjne obliczone są na podstawie przepisów o rachunkowości oraz zgodnie ze swoją polityką rachunkowości;
-
kwalifikowalna wartość odpisów amortyzacyjnych dotyczy wyłącznie okresu realizacji prac przedwdrożeniowych projektu;
-
gdy narzędzia i sprzęt wykorzystuje się także w innych celach niż realizacja projektu, kwalifikowalna jest tylko ta część odpisu amortyzacyjnego, która odpowiada proporcji wykorzystania aktywów przy realizacji prac przedwdrożeniowych projektu;
-
zakup narzędzi i sprzętu nie był współfinansowany ze środków dotacji krajowej lub środków unijnych;
-
zakupu narzędzi i sprzętu nie został rozliczony jako koszt kwalifikowalnego projektu;
-
odpisy amortyzacyjne dotyczą narzędzi i sprzętu, które zakupione zostały w sposób racjonalny i efektywny – po cenach, które nie zostały zawyżone w stosunku do cen i stawek rynkowych.
2. Koszty budynków i gruntów
W ramach tej kategorii finansowane są koszty budynków lub gruntów, które w całości lub części bezpośrednio wykorzystuje się na potrzeby prowadzonych prac przedwdrożeniowych. Są to laboratoria lub inne pomieszczenia wykorzystywane oraz użytkowane na potrzeby aparatury, sprzętu, materiałów i pracowników projektu, rozliczanych w kosztach bezpośrednich.
Koszty budynków i gruntów są kwalifikowalne w zakresie i przez okres niezbędny do realizacji prac przedwdrożeniowych projektu.
W ramach tej kategorii kwalifikowalne są takie koszty, jak:
-
dzierżawa gruntów – tylko raty dzierżawne bez części odsetkowej;
-
wieczyste użytkowanie gruntów – tylko opłaty za użytkowanie wieczyste, bez odsetek;
-
amortyzacja budynków – gdy wykorzystuje się je także w innych celach niż realizacja projektu – tylko ta część odpisu amortyzacyjnego, która odpowiada proporcji wykorzystania budynków w celu realizacji prac przedwdrożeniowych w ramach projektu.
Kwalifikowalne koszty budynków i gruntów łącznie nie mogą przekroczyć 10% całkowitych kosztów kwalifikowalnych całego projektu.
Podatek od nieruchomości nie stanowi kosztów bezpośrednich projektu.
3. Inne koszty operacyjne
W ramach tej kategorii finansowane są też pozostałe koszty operacyjne, czyli m.in. te koszty materiałów, środków eksploatacyjnych i podobnych produktów, które ponosi się bezpośrednio w związku z realizacją prac przedwdrożeniowych projektu.
Kwalifikowalne są m.in. koszty:
-
materiałów niezbędnych do realizacji prac przedwdrożeniowych, np. surowców, półproduktów, odczynników;
-
drobnych narzędzi i sprzętu wykorzystywanych do prac przedwdrożeniowych – koszty zakupów, które nie są środkiem trwałym zgodnie z ustawą o rachunkowości oraz polityką rachunkowości;
-
utrzymania linii technologicznych, instalacji doświadczalnych itp. w okresie i w proporcji wykorzystania do prac przedwdrożeniowych projektu;
-
wynajmu powierzchni laboratoryjnej wykorzystywanej do prac przedwdrożeniowych projektu;
-
pomocniczych usług obcych, które są niezbędne do realizacji projektu, ale nie wpisują się w definicję kategorii podwykonawstwo lub koszty pośrednie;
-
usług rzecznika patentowego;
-
opłat urzędowych, które ponosi się w związku z realizacją prac przedwdrożeniowych, np. koszty uzyskania certyfikatu, patentu (pierwsza rejestracja);
-
opłat związanych z dopuszczeniem do badań;
-
usług transportowych niezbędnych do prawidłowej realizacji prac przedwdrożeniowych projektu;
-
promocji projektu (publikacji, strony internetowej itp.) do 1% kosztów kwalifikowalnych całego projektu;
-
audytu zewnętrznego, jeżeli rozpoczął się on po zrealizowaniu 50% całości planowych wydatków związanych z projektem, ale przed zrealizowaniem 80% całości planowanych wydatków związanych z realizacją projektu.
Koszty pośrednie
W ramach kosztów pośrednich finansowane są wydatki, które nie przynależą do pozostałych kategorii. Są to przede wszystkim wynagrodzenia kadry zarządzającej, delegacje oraz koszty administracyjne.
Koszty pośrednie rozlicza się metodą ryczałtową i traktuje jako wydatki poniesione. W ramach projektu nie ma obowiązku zbierać ani opisywać dokumentów księgowych, aby potwierdzić, że poniesiono wydatki, które rozliczono jako koszty pośrednie.
Koszty pośrednie, poniesione w związku z realizacją badań przemysłowych, prac rozwojowych oraz prac przedwdrożeniowych dofinansowywanego projektu (w ramach pomocy de minimis), rozlicza się metodą ryczałtową, jako procent od kosztów bezpośrednich bez kosztów podwykonawstwa.
Koszty pośrednie w ramach badań przemysłowych, prac rozwojowych stanowią 25% sumy kosztów wynagrodzeń i pozostałych kosztów bezpośrednich w projekcie.
UWAGA: Do wyliczania limitu kosztów pośrednich nie bierze się pod uwagę wartości kosztów podwykonawstwa.
Wartość kosztów pośrednich w pracach przedwdrożeniowych w ramach pomocy de minimis musi spełniać aż dwa warunki:
-
koszty te mogą stanowić maksymalnie 15% całości kosztów w ramach prac przedwdrożeniowych w projekcie (suma wszystkich kosztów w ramach prac przedwdrożeniowych),
-
koszty te mogą stanowić maksymalnie 25% sumy kosztów wynagrodzeń i pozostałych kosztów bezpośrednich w projekcie (suma kosztów wynagrodzeń i kosztów bezpośrednich w badaniach przemysłowych, pracach rozwojowych i w pracach przedwdrożeniowych).
Źródło: Szczegółowy opis osi priorytetowych Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, 2020
Harmonogram naborów na rok 2020 w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
Regulamin konkursu POIR 1.1.1, 7/1.1.1/2020 – Szybka ścieżka - Agrotech, 2020